Catholic-Hierarchy DC

Bishop Rodolfo Francisco Bobadilla Mata, C.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Huehuetenango, Guatemala


Events

DateAgeEventTitle
16 Oct 1932Born
25 Jul 194916.7ProfessedMember of Congregation of the Mission
13 Aug 195825.8Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
15 May 198754.5AppointedVicar Apostolic of El Petén, Guatemala
15 May 198754.5AppointedTitular Bishop of Lari Castellum
27 Jun 198754.6Ordained BishopTitular Bishop of Lari Castellum
28 Sep 199663.9AppointedBishop of Huehuetenango, Guatemala
14 May 201279.5RetiredBishop of Huehuetenango, Guatemala
13 Apr 201986.4DiedBishop Emeritus of Huehuetenango, Guatemala

MicroData Summary for Rodolfo Francisco Bobadilla Mata
Bishop Rodolfo Francisco Bobadilla Mata C.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Huehuetenango

EventPlace
Birth PlaceGuatemala City, Archdiocese of Guatemala
Ordained BishopCathedral, Ciudad Flores, Archdiocese of Guatemala
Death PlaceGuatemala City, Archdiocese of Santiago de Guatemala

  • a priest for 60.6 years
  • a bishop for 31.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 109, Number 9,605
  • r: Bollettino, 14 May 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast