Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Vincenzo Bertolone, S.d.P.

Archbishop Emeritus of Catanzaro-Squillace, Italy


Events

DateAgeEventTitle
17 Nov 1946 Born
17 May 197528.5Ordained PriestPriest of Missionary Servants of the Poor
12 Jun 200457.5AppointedUnder Secretary of the Congregation for Institutes of Consecrated Life and Societies of Apostolic Life
10 Mar 200760.3AppointedBishop of Cassano all’Jonio, Italy
3 May 200760.4Ordained BishopBishop of Cassano all’Jonio, Italy
13 May 200760.4InstalledBishop of Cassano all’Jonio, Italy
25 Mar 201164.3AppointedArchbishop of Catanzaro-Squillace, Italy
29 May 201164.5InstalledArchbishop of Catanzaro-Squillace, Italy
15 Sep 202174.8ResignedArchbishop of Catanzaro-Squillace, Italy

MicroData Summary for Vincenzo Bertolone (VIAF: 177178063)
Archbishop Vincenzo Bertolone S.d.P. (born ) Archbishop Emeritus of Catanzaro-Squillace

EventPlace
Birth PlaceSan Biagio Platani, Diocese of Agrigento (Girgenti)
Ordained PriestPalermo, Archdiocese of Palermo
Ordained BishopSan Pietro, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Catanzaro-Squillace.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 10 Mar 2007
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 189, Number 15,414
  • ab: Bollettino, 25 Mar 2011
  • loc: AM, 4 Mar 2020
  • r: Bollettino, 15 Sep 2021
  • xicl: AM, 18 Sep 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 21 Sep 2021

Quantcast