Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Rafael Bello Ruiz

Deceased

Archbishop Emeritus of Acapulco, Guerrero, México


Events

DateAgeEventTitle
7 Mar 1926Born
29 Jun 195024.3Ordained PriestPriest of Acapulco, Guerrero, México
12 Feb 197447.9AppointedAuxiliary Bishop of Acapulco, Guerrero, México
12 Feb 197447.9AppointedTitular Bishop of Segia
25 Mar 197448.0Ordained BishopTitular Bishop of Segia
1 Jun 197650.2AppointedBishop of Acapulco, Guerrero, México
29 Jun 197650.3InstalledBishop of Acapulco, Guerrero, México
10 Feb 198356.9AppointedArchbishop of Acapulco, Guerrero, México
8 May 200175.1RetiredArchbishop of Acapulco, Guerrero, México
6 Jul 200882.3DiedArchbishop Emeritus of Acapulco, Guerrero, México

MicroData Summary for Rafael Bello Ruiz
Archbishop Rafael Bello Ruiz (born , died ) Archbishop Emeritus of Acapulco

EventPlace
Birth PlaceTecpan de Galeana
Ordained BishopChrist the King, Acapulco, Diocese of Acapulco, Guerrero

  • a priest for 58.0 years
  • a bishop for 34.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c1/d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 24, Number 1,360

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast