Catholic-Hierarchy DC

Chad

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
16 Nov 1919 Bishop Georges-Hilaire Dupont, O.M.I.Bishop Emeritus of Pala
4 Jun 1928 Archbishop Charles Louis Joseph Vandame, S.J.Archbishop Emeritus of N’Djaména
13 Mar 1931 Bishop Joseph Marie Régis Belzile, O.F.M. Cap.Bishop Emeritus of Moundou
13 Jan 1940 Archbishop Diego CauseroApostolic Nuncio to Switzerland
25 Sep 1940 Bishop Jean-Claude Bouchard, O.M.I.Bishop of Pala
22 Jun 1942 Bishop Henri Coudray, S.J.Vicar Apostolic of Mongo
13 Oct 1943 Archbishop Joseph ChennothApostolic Nuncio to Japan
30 Jan 1945 Bishop Michele Russo, M.C.C.I.Bishop Emeritus of Doba
15 Apr 1949 Archbishop Pierre Nguyęn Van TotApostolic Nuncio to Sri Lanka
28 Sep 1950 Bishop Miguel Angel Sebastián Martínez, M.C.C.I.Bishop of Lai
2 Nov 1952 Bishop Edmond JitangarBishop of Sarh
12 Dec 1952 Bishop Rosario Pio Ramolo, O.F.M. Cap.Bishop of Goré
18 Dec 1956 Archbishop Jude Thaddeus OkoloApostolic Nuncio to Dominican Republic
31 Mar 1957 Archbishop Franco CoppolaApostolic Nuncio to Central African Republic
1958 Bishop Joachim Kouraleyo TaroungaBishop of Moundou

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 2 Apr 2014