Catholic-Hierarchy DC

Syrian Arab Republic

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
unknown Father Joseph ChamilPatriarchal Administrator of Hassaké-Nisibi (Syrian)
8 Oct 1927 Archbishop Abraham (Ibrahim) Nehmé, B.C.Archbishop Emeritus of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek)
11 Mar 1929 Archbishop Pier Giacomo De NicolòApostolic Nuncio Emeritus to Switzerland
8 Aug 1930 Archbishop Denys Raboula Antoine BeylouniCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
7 Oct 1932 Archbishop Boulos Nassif Borkhoche, S.M.S.P.Archbishop Emeritus of Bosra e Haūrān (Melkite Greek)
15 Dec 1933 Patriarch Grégoire III (Loutfi) Laham, B.S.Patriarch Emeritus of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek)
17 Apr 1934 Bishop Iwannis Louis AwadApostolic Exarch Emeritus of Venezuela (Syrian)
2 May 1936 Bishop Joseph Arnaouti, I.C.P.B.Patriarchal Exarch of Damas (Armenian)
30 Jun 1937 Archbishop Giovanni Battista MorandiniApostolic Nuncio Emeritus to Syria
13 Jan 1940 Archbishop Diego CauseroApostolic Nuncio Emeritus to Switzerland
28 Apr 1940 Bishop Massoud MassoudBishop Emeritus of Lattaquié {Laodicea} (Maronite)
12 Nov 1940 Archbishop Fares MaakarounBishop Emeritus of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo (Melkite Greek), Sao Paulo, Brazil
Youngest
17 Jul 1979 Father Rami Flaviano Al-KabalanApostolic Visitor (Visitator)
28 Mar 1971 Archbishop Joseph TobjiArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite)
27 Sep 1970 Archbishop Elias Al-DebeiArchbishop of Bosra e Haūrān (Melkite Greek)
14 Feb 1970 Bishop George Toufik KhouryBishop of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo (Melkite Greek), Sao Paulo, Brazil
6 Jun 1969 Father Nersès (Joseph) ZabbaraApostolic Administrator of Baghdad (Armenian), Iraq
29 Apr 1961 Bishop Kévork Assadourian, I.C.P.B.Auxiliary Bishop of Beirut {Bairut} (Armenian), Lebanon
12 Jan 1961 Bishop Antoine ChbeirBishop of Lattaquié {Laodicea} (Maronite)
26 Jun 1956 Archbishop Youhanna Jihad Mtanos BattahArchbishop of Damas (Syrian)
17 Jun 1953 Bishop Kricor-Okosdinos (Augustin) CoussaBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt
1 Jul 1952 Archbishop Théophile Philippe BarakatArchbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian)
28 Jun 1952 Archbishop Jean-Abdo Arbach, B.C.Archbishop of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek)
16 Aug 1951 Bishop Elias Khoury SlemanBishop Emeritus of Lattaquié {Laodicea} (Maronite)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_d, v3.3.3, 8 Feb 2020; Data: 28 Mar 2020

Quantcast