Catholic-Hierarchy DC

Syrian Arab Republic

Active Bishops Near the Age Limit


BirthdateAgeNameCurrent Title
unknown Father Joseph ChamilPatriarchal Administrator of Hassaké-Nisibi (Syrian)
2 May 1936 Bishop Joseph Arnaouti, I.C.P.B.Patriarchal Exarch of Damas (Armenian)
8 Feb 1943 Archbishop Nicolas SawafArchbishop of Lattaquié {Laodicea} (Melkite Greek)
3 Mar 1943 Archbishop Jean-Clément JeanbartArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek)
9 Nov 1943 Bishop Sarkis Davidian, I.C.P.B.Bishop of Ispahan {Esfáan) (Armenian), Iran
4 May 1945 Archbishop Issam John Darwish (Darwich), B.S.Archbishop of Zahleh e Furzol (Melkite Greek), Lebanon
18 Nov 1945 Bishop Timoteo Hikmat BeylouniApostolic Exarch of Venezuela (Syrian)
10 Dec 1945 Bishop Ibrahim Salameh, S.M.S.P.Apostolic Exarch of Argentina (Melkite Greek)
25 Dec 1945 Archbishop Nicolas Antiba, B.A.Patriarchal Vicar of Damas (Melkite Greek)
3 Jan 1946 Bishop Antoine Audo, S.J.Bishop of Alep [Beroea, Halab] (Chaldean)
5 Jan 1946 Mario Cardinal ZenariApostolic Nuncio to Syria
20 Apr 1946 Archbishop Georges Michel Bakar, Ist. del PradoProtosyncellus of Egypt, Sudan, and South Sudan (Melkite Greek)
20 Jun 1946 Patriarch Youssef (Joseph) Absi, S.M.S.P.Patriarch of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek)
19 Aug 1946 Archbishop Denys Antoine ChahdaArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_d, v3.3.3, 8 Feb 2020; Data: 28 Mar 2020

Quantcast