Catholic-Hierarchy DC

Paraguay

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
28 Nov 1948 Bishop Carlos Milcíades Villalba AquinoBishop Emeritus of San Juan Bautista de las Misiones
10 Oct 1955 Archbishop Giorgio ZurApostolic Nuncio Emeritus to Austria
22 Dec 1956 Bishop Jorge Adolfo Carlos Livieres BanksBishop Emeritus of Encarnación
29 Jun 1961 Bishop Ignacio Gogorza Izaguirre, S.C.I. di Béth.Bishop Emeritus of Encarnación
23 Dec 1961 Bishop Oscar Páez GarceteBishop Emeritus of Alto Paraná
16 Dec 1962 Bishop Claudio Silvero Acosta, S.C.I. di Béth.Auxiliary Bishop Emeritus of Encarnación
29 Jun 1963 Lorenzo Cardinal BaldisseriSecretary General of the Synod of Bishops, Roman Curia
21 Jun 1964 Archbishop Eustaquio Pastor Cuquejo Verga, C.SS.R.Archbishop Emeritus of Asunción
14 Aug 1965 Bishop Zacarías Ortiz Rolón, S.D.B.Bishop Emeritus of Concepción (Santissima Concezione) en Paraguay
23 Jul 1967 Archbishop Antonio LucibelloApostolic Nuncio to Turkey
29 Jun 1968 Archbishop Orlando AntoniniApostolic Nuncio to Serbia
17 May 1970 Bishop Mario Melanio Medina SalinasBishop of San Juan Bautista de las Misiones
Most Junior
10 Feb 2001 Bishop Gabriel Narciso Escobar Ayala, S.D.B.Vicar Apostolic of Chaco Paraguayo
10 May 1997 Bishop Francisco Javier Pistilli Scorzara, P. SchönstattBishop of Encarnación
15 Sep 1991 Bishop Miguel Ángel Cabello AlmadaBishop of Concepción (Santissima Concezione) en Paraguay
17 Sep 1988 Bishop Pierre Laurent Jubinville, C.S.Sp.Bishop of San Pedro
24 Aug 1985 Bishop Adalberto Martínez FloresBishop of Paraguay, Military
12 Dec 1982 Bishop Ricardo Jorge Valenzuela RiosBishop of Villarrica del Espíritu Santo
15 Aug 1978 Bishop Rogelio Ricardo Livieres PlanoBishop Emeritus of Ciudad del Este
18 Dec 1977 Bishop Juan Bautista Gavilán VelásquezBishop of Coronel Oviedo
15 Aug 1977 (Layman) Fernando Armindo Lugo Méndez, S.V.D.
25 Dec 1975 Bishop Joaquín Hermes Robledo RomeroBishop of Carapeguá
7 May 1975 Archbishop Eliseo Antonio AriottiApostolic Nuncio to Paraguay
20 Jul 1974 Bishop Heinz Wilhelm Steckling, O.M.I.Bishop of Ciudad del Este

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_d, v3.0.3, 15 Nov 2014; Data: 20 Nov 2014