Catholic-Hierarchy DC

Puerto Rico

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
27 Mar 1956 Bishop Iñaki Mallona Txertudi, C.P.Bishop Emeritus of Arecibo
9 Apr 1961 Bishop Félix Lázaro Martinez, Sch. P.Bishop of Ponce
12 Jun 1966 Bishop Héctor Manuel Rivera PérezAuxiliary Bishop Emeritus of San Juan de Puerto Rico
30 May 1967 Bishop Ulises Aurelio Casiano VargasBishop Emeritus of Mayagüez
8 Jun 1968 Bishop Enrique Manuel Hernández RiveraBishop Emeritus of Caguas
6 Jul 1974 Bishop Alvaro Corrada del Rio, S.J.Bishop of Mayagüez
9 Feb 1975 Bishop Ruben Antonio González Medina, C.M.F.Bishop of Caguas
8 May 1977 Archbishop Roberto Octavio González Nieves, O.F.M.Archbishop of San Juan de Puerto Rico
3 Jun 1983 Bishop Eusebio Ramos MoralesBishop of Fajardo-Humacao
7 Jan 1995 Bishop Daniel Fernández TorresBishop of Arecibo

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_d, v3.0.3, 15 Nov 2014; Data: 22 Nov 2014