Catholic-Hierarchy DC

Puerto Rico

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
30 Apr 1976 Bishop Ulises Aurelio Casiano VargasBishop Emeritus of Mayagüez
5 Nov 1977 Archbishop Blasco Francisco CollaçoApostolic Nuncio Emeritus to South Africa
17 Aug 1979 Bishop Enrique Manuel Hernández RiveraBishop Emeritus of Caguas
17 Aug 1979 Bishop Héctor Manuel Rivera PérezAuxiliary Bishop Emeritus of San Juan de Puerto Rico
4 Aug 1985 Bishop Alvaro Corrada del Rio, S.J.Bishop of Mayagüez
3 Sep 1988 Archbishop François Robert BacquéApostolic Nuncio Emeritus to Netherlands
3 Oct 1988 Archbishop Roberto Octavio González Nieves, O.F.M.Archbishop of San Juan de Puerto Rico
6 Jan 1992 Bishop Iñaki Mallona Txertudi, C.P.Bishop Emeritus of Arecibo
4 Feb 2001 Bishop Ruben Antonio González Medina, C.M.F.Bishop of Ponce
19 Mar 2001 Archbishop Timothy Paul Andrew BroglioArchbishop of United States of America, Military
25 Apr 2002 Bishop Félix Lázaro Martinez, Sch. P.Bishop Emeritus of Ponce
21 Apr 2007 Bishop Daniel Fernández TorresBishop of Arecibo
31 May 2008 Bishop Eusebio Ramos MoralesBishop of Caguas
17 Jul 2008 Archbishop Ghaleb Moussa Abdalla BaderApostolic Nuncio to Dominican Republic
27 Sep 2008 Archbishop Jude Thaddeus OkoloApostolic Nuncio to Ireland

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.2.0, 12 Sep 2017; Data: 11 Dec 2017