Catholic-Hierarchy DC

Puerto Rico

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
1 Jul 1932 Bishop Iñaki Mallona Txertudi, C.P.Bishop Emeritus of Arecibo
15 May 1933 Bishop Héctor Manuel Rivera PérezAuxiliary Bishop Emeritus of San Juan de Puerto Rico
25 Sep 1933 Bishop Ulises Aurelio Casiano VargasBishop Emeritus of Mayagüez
2 Mar 1936 Bishop Félix Lázaro Martinez, Sch. P.Bishop of Ponce
12 Aug 1938 Bishop Enrique Manuel Hernández RiveraBishop Emeritus of Caguas
13 May 1942 Bishop Alvaro Corrada del Rio, S.J.Bishop of Mayagüez
9 Feb 1949 Bishop Ruben Antonio González Medina, C.M.F.Bishop of Caguas
2 Jun 1950 Archbishop Roberto Octavio González Nieves, O.F.M.Archbishop of San Juan de Puerto Rico
15 Dec 1952 Bishop Eusebio Ramos MoralesBishop of Fajardo-Humacao
27 Apr 1964 Bishop Daniel Fernández TorresBishop of Arecibo

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_d, v3.0.3, 15 Nov 2014; Data: 22 Nov 2014