Catholic-Hierarchy DC

Morocco

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
29 Jun 1947 Archbishop Jean-Berchmans-Marcel-Yves-Marie-Bernard Chabbert, O.F.M.Bishop Emeritus of Perpignan-Elne, France
17 Aug 1960 Carlos Cardinal Amigo Vallejo, O.F.M.Archbishop Emeritus of Sevilla {Seville}, Spain
13 Aug 1966 Archbishop Santiago Agrelo Martínez, O.F.M.Archbishop of Tanger
25 May 1967 Bishop Michel Marie Jacques Dubost, C.I.M.Bishop of Evry-Corbeil-Essonnes, France
29 Jun 1969 Archbishop Vincent Louis Marie Landel, S.C.I. di Béth.Archbishop of Rabat
28 Aug 1971 Archbishop Antonio SozzoApostolic Nuncio to Morocco
17 Dec 1977 Philippe Xavier Ignace Cardinal BarbarinArchbishop of Lyon, France
20 Sep 1981 Archbishop Dominique François Joseph MambertiSecretary (Relations with States) of the Secretariat of State, Roman Curia
29 Jun 1986 Bishop Guy André Marie de Kérimel, Comm. l'Emm.Bishop of Grenoble-Vienne, France

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 5 Apr 2014