Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Donato Velluti Zati di San Clemente

Deceased

Bishop Emeritus of Pescia

Titular Archbishop of Patrae (Veters)


Events

DateAgeEventTitle
30 Sep 1845BornFirenze
21 Dec 186722.2Ordained DeaconDeacon
22 May 186923.6Ordained PriestPriest
15 Mar 188337.5AppointedBishop of Pistoia e Prato, Italy
1 Apr 188337.5Ordained BishopBishop of Pistoia e Prato, Italy
11 Mar 1885³39.4ResignedBishop of Pistoia e Prato, Italy
27 Mar 188539.5AppointedTitular Bishop of Oropus
24 Mar 189852.5AppointedBishop of Pescia, Italy
15 Apr 190761.5ResignedBishop of Pescia, Italy
15 Apr 190761.5AppointedTitular Archbishop of Patrae (Veters)
11 Dec 192782.2DiedBishop Emeritus of Pescia, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Donato Velluti Zati di San Clemente:
Archbishop Donato Velluti Zati di San Clemente (born , died ) Bishop Emeritus of Pescia

  • a priest for 58.6 years
  • a bishop for 44.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • d: Annuario Pontificio, Year 1928
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 428, and Page 456
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 457

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013