Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Bassani

Deceased

Bishop Emeritus of Chioggia

Titular Bishop of Troas


Events

DateAgeEventTitle
16 Aug 1853BornChioggia
23 Sep 187623.1Ordained PriestPriest of Chioggia, Italy
17 Jan 190551.4AppointedCoadjutor Bishop of Chioggia, Italy
17 Jan 190551.4AppointedTitular Bishop of Delcus
30 Apr 190551.7Ordained BishopTitular Bishop of Delcus
21 Nov 190855.3SucceededBishop of Chioggia, Italy
1 Oct 191865.1ResignedBishop of Chioggia, Italy
1 Oct 191865.1AppointedTitular Bishop of Troas
11 Nov 192572.2DiedBishop Emeritus of Chioggia, Italy

MicroData Summary for Antonio Bassani:
Bishop Antonio Bassani (born , died ) Bishop Emeritus of Chioggia

  • a priest for 49.1 years
  • a bishop for 20.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1905, Number 23
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 154, and Page 132
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 377

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013