Catholic-Hierarchy DC

Bishop César Angel Vigiani, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Chaco

Titular Bishop of Andrapa


Events

DateAgeEventTitle
4 Feb 1880BornBorgo San Lorenzo, Italy
28 Mar 190323.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
21 Jan 192444.0AppointedVicar Apostolic of Chaco, Bolivia
21 Jan 192444.0AppointedTitular Bishop of Andrapa
6 Jul 192444.4Ordained BishopTitular Bishop of Andrapa
23 Jan 195070.0ResignedVicar Apostolic of Chaco, Bolivia
24 Apr 196181.2DiedVicar Apostolic Emeritus of Chaco, Bolivia

MicroData Summary for César Angel Vigiani:
Bishop César Angel Vigiani O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Chaco

  • a priest for 58.1 years
  • a bishop for 36.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1924, Number 45

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013