Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Aníbal Verdaguer y Corominas

Deceased

Bishop of Mendoza


Events

DateAgeEventTitle
15 Apr 1877BornPlumerillo
13 Sep 193457.4AppointedBishop of Mendoza, Argentina
17 Mar 193557.9Ordained BishopBishop of Mendoza, Argentina
18 Mar 193557.9InstalledBishop of Mendoza, Argentina
19 Jul 194063.3DiedBishop of Mendoza, Argentina

MicroData Summary for José Aníbal Verdaguer y Corominas:
Bishop José Aníbal Verdaguer y Corominas (born , died ) Bishop of Mendoza

  • a bishop for 5.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 17

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013