Catholic-Hierarchy DC

Bishop Michael Wasaburo Urakawa

Deceased

Bishop Emeritus of Sendai

Titular Bishop of Attalea in Pamphylia


Events

DateAgeEventTitle
6 Apr 1876BornUrakami
1 Jul 190630.2Ordained PriestPriest of Nagasaki, Japan
20 Nov 194165.6AppointedBishop of Sendai, Japan
18 Jan 194265.8Ordained BishopBishop of Sendai, Japan
26 Nov 195377.6RetiredBishop of Sendai, Japan
26 Nov 195377.6AppointedTitular Bishop of Attalea in Pamphylia
24 Nov 195579.6DiedBishop Emeritus of Sendai, Japan

MicroData Summary for Michael Wasaburo Urakawa:
Bishop Michael Wasaburo Urakawa (born , died ) Bishop Emeritus of Sendai

  • a priest for 49.4 years
  • a bishop for 13.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1942, Number 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013