Catholic-Hierarchy DC

Peter Tatsuo Cardinal Doi

Deceased

Archbishop of Tōkyō

Cardinal-Priest of Sant’Antonio da Padova in Via Merulana


Events

DateAgeEventTitle
22 Dec 1892BornSendai
1 May 192128.4Ordained PriestPriest of Hakodate, Japan
2 Dec 193744.9AppointedArchbishop of Tōkyō, Japan
13 Feb 193845.1Ordained BishopArchbishop of Tōkyō, Japan
28 Mar 196067.3Elevated to Cardinal
28 Mar 196067.3AppointedCardinal-Priest of Sant’Antonio da Padova in Via Merulana
21 Feb 197077.2DiedArchbishop of Tōkyō, Japan

MicroData Summary for Peter Tatsuo Doi:
Cardinal Peter Tatsuo Doi (born , died ) Archbishop of Tōkyō

  • a priest for 48.8 years
  • a bishop for 32.0 years
  • a cardinal for 9.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013