Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jacques-Hector Thomas

Deceased

Apostolic Delegate Emeritus to Persia

Titular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto


Events

DateAgeEventTitle
11 Sep 1833BornDax, France
4 May 188349.6AppointedApostolic Delegate to Persia
4 May 188349.6AppointedTitular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto
22 Jul 188349.9Ordained BishopTitular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto
9 Sep 189057.0ResignedApostolic Delegate to Persia
14 Dec 191077.3DiedApostolic Delegate Emeritus to Persia

MicroData Summary for Jacques-Hector Thomas:
Archbishop Jacques-Hector Thomas (born , died ) Apostolic Delegate Emeritus of Persia

  • a bishop for 27.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 77

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013