Catholic-Hierarchy DC

Bishop Carlos Talavera Ramírez

Deceased

Bishop Emeritus of Coatzacoalcos, Veracruz


Events

DateAgeEventTitle
10 Nov 1923BornMéxico
18 Dec 194825.1Ordained PriestPriest of México, Federal District
15 Jan 198056.2AppointedAuxiliary Bishop of México, Federal District
15 Jan 198056.2AppointedTitular Bishop of Aufinium
25 Mar 198056.4Ordained BishopTitular Bishop of Aufinium
14 Mar 198460.3AppointedBishop of Coatzacoalcos, Veracruz, México
24 Sep 200278.9RetiredBishop of Coatzacoalcos, Veracruz, México
2 Jul 200682.6DiedBishop Emeritus of Coatzacoalcos, Veracruz, México

MicroData Summary for Carlos Talavera Ramírez:
Bishop Carlos Talavera Ramírez (born , died ) Bishop Emeritus of Coatzacoalcos

  • a priest for 57.5 years
  • a bishop for 26.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 194, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013