Catholic-Hierarchy DC

Paul Yoshigoro Cardinal Taguchi

Deceased

Archbishop of Osaka

Cardinal-Priest of Santa Maria in Via


Events

DateAgeEventTitle
20 Jul 1902BornShittsu
22 Dec 192826.4Ordained PriestPriest
30 Nov 194038.4AppointedApostolic Administrator of Osaka, Japan
194138.4AppointedApostolic Administrator of Shikoku, Japan
25 Nov 194139.3AppointedBishop of Osaka, Japan
14 Dec 194139.4Ordained BishopBishop of Osaka, Japan
196360.4ResignedApostolic Administrator of Shikoku, Japan
24 Jul 196967.0AppointedArchbishop of Osaka, Japan
5 Mar 197370.6Elevated to Cardinal
5 Mar 197370.6AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Via
23 Feb 197875.6DiedArchbishop of Osaka, Japan

MicroData Summary for Paul Yoshigoro Taguchi:
Cardinal Paul Yoshigoro Taguchi (born , died ) Archbishop of Osaka

  • a priest for 49.2 years
  • a bishop for 36.2 years
  • a cardinal for 5.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c3+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 68

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013