Catholic-Hierarchy DC

Bishop Fiorino Tagliaferri

Deceased

Bishop Emeritus of Viterbo


Events

DateAgeEventTitle
7 Oct 1921BornBorgo San Lorenzo
29 Jun 194523.7Ordained PriestPriest
28 Oct 197857.1AppointedBishop of Cremona, Italy
26 Nov 197857.1Ordained BishopBishop of Cremona, Italy
26 May 198361.6ResignedBishop of Cremona, Italy
14 Mar 198765.4AppointedBishop of Viterbo, Acquapendente, Bagnoregio, Montefiascone, Tuscania e San Martino al Monte Cimino, Italy
30 Jun 199775.7RetiredBishop of Viterbo, Italy
22 Feb 200280.4DiedBishop Emeritus of Viterbo, Italy

MicroData Summary for Fiorino Tagliaferri:
Bishop Fiorino Tagliaferri (born , died ) Bishop Emeritus of Viterbo

  • a priest for 56.6 years
  • a bishop for 23.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 130
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013