Catholic-Hierarchy DC

Bishop Neemeh Simaan

Deceased

Auxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}

Titular Bishop of Termessus


Events

DateAgeEventTitle
21 Mar 1908BornRameh
12 Mar 193224.0Ordained PriestPriest
21 Sep 196557.5AppointedAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
21 Sep 196557.5AppointedTitular Bishop of Termessus
11 Oct 196557.6Ordained BishopTitular Bishop of Termessus
25 May 198173.2DiedAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine

MicroData Summary for Neemeh Simaan:
Bishop Neemeh Simaan (born , died ) Auxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}

  • a priest for 49.2 years
  • a bishop for 15.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013