Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Augustin-Joseph Antoine Sépinski, O.F.M. †

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Uruguay

Titular Archbishop of Assuras


Events

DateAgeEventTitle
26 Jul 1900BornS. Julien-lčs-Metz, France
20 Dec 192424.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
195251.4AppointedMinister General of Order of Friars Minor
2 Oct 196565.2AppointedTitular Archbishop of Assuras
2 Oct 196565.2AppointedApostolic Delegate to Jerusalem and Palestine
21 Nov 196565.3Ordained BishopTitular Archbishop of Assuras
5 May 196968.8AppointedApostolic Nuncio to Uruguay
29 Jul 197575.0RetiredApostolic Nuncio to Uruguay
31 Dec 197878.4DiedApostolic Nuncio Emeritus to Uruguay

MicroData Summary for Augustin-Joseph Antoine Sépinski:
Archbishop Augustin-Joseph Antoine Sépinski O.F.M. (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Uruguay

  • a priest for 54.0 years
  • a bishop for 13.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013