Catholic-Hierarchy DC

Bishop Herbé Seijas

Deceased

Bishop of San José de Mayo


Events

DateAgeEventTitle
4 Mar 1930BornMontevideo
10 Oct 195626.6Ordained PriestPriest
2 Jul 197545.3AppointedAuxiliary Bishop of San José de Mayo, Uruguay
2 Jul 197545.3AppointedTitular Bishop of Tigisi in Mauretania
17 Aug 197545.5Ordained BishopTitular Bishop of Tigisi in Mauretania
15 Oct 197545.6AppointedBishop of San José de Mayo, Uruguay
21 Dec 197545.8InstalledBishop of San José de Mayo, Uruguay
3 May 198353.2DiedBishop of San José de Mayo, Uruguay

MicroData Summary for Herbé Seijas:
Bishop Herbé Seijas (born , died ) Bishop of San José de Mayo

  • a priest for 26.6 years
  • a bishop for 7.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013