Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Giuseppe Santini, O.F.M. Cap. †

Deceased

Titular Bishop of Zama Major


Events

DateAgeEventTitle
5 Aug 1867BornRieti, Italy
22 Mar 189022.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
2 Jan 190537.4AppointedPrefect of Rhétie (Rezia, Rhaetia), Switzerland
1912²44.4ResignedPrefect of Rhétie (Rezia, Rhaetia), Switzerland
13 Sep 191851.1AppointedPrefect of Rhétie (Rezia, Rhaetia), Switzerland
1921²53.4ResignedPrefect of Rhétie (Rezia, Rhaetia), Switzerland
30 Jul 192558.0AppointedTitular Bishop of Zama Major
1 Nov 192558.2Ordained BishopTitular Bishop of Zama Major
20 Jun 194072.9DiedTitular Bishop of Zama Major

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Giovanni Giuseppe Santini:
Bishop Giovanni Giuseppe Santini O.F.M. Cap. (born , died ) Titular Bishop of Zama Major

  • a priest for 50.2 years
  • a bishop for 14.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • op/ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1925, Number 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013