Catholic-Hierarchy DC

Archbishop André Sana

Deceased

Archbishop Emeritus of Kerkūk (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
20 Dec 1920BornAraden
15 May 194524.4Ordained PriestPriest
20 Jun 195736.5AppointedBishop of Aqrā {Akra} (Chaldean), Iraq
6 Oct 195736.7Ordained BishopBishop of Aqrā {Akra} (Chaldean), Iraq
2 Mar 196645.2AppointedBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
17 Nov 196746.9ResignedBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
14 Dec 197756.9AppointedArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq
27 Sep 200382.7RetiredArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq
8 May 201392.3DiedArchbishop Emeritus of Kerkūk (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for André Sana:
Archbishop André Sana (born , died ) Archbishop Emeritus of Kerkūk

  • a priest for 67.9 years
  • a bishop for 55.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,382
  • d: CB, 10 May 2013
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 216, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.5, 14 Apr 2015; Data: 22 Apr 2015