Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Stéphane Katchou

Deceased

Bishop of Zaku (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
1 Dec 1929BornAlquoch
17 Jun 195727.5Ordained PriestPriest
3 Oct 198050.8AppointedCoadjutor Archbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq
3 Oct 198050.8AppointedTitular Archbishop of Anbar dei Caldei
30 Nov 198051.0Ordained BishopTitular Archbishop of Anbar dei Caldei
10 Nov 198151.9SucceededArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq
29 Nov 198354.0AppointedArchbishop (Personal Title) of Zaku (Chaldean), Iraq
8 Nov 198757.9DiedBishop of Zaku (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Stéphane Katchou:
Archbishop Stéphane Katchou (born , died ) Bishop of Zaku

  • a priest for 30.4 years
  • a bishop for 6.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,402

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 3 May 2014