Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gabriel Koda

Deceased

Archbishop Emeritus of Kerkūk (Chaldean)

Titular Archbishop of Nisibis dei Caldei


Events

DateAgeEventTitle
7 Dec 1908BornAlquoch
29 Jan 193324.1Ordained PriestPriest
27 Nov 196557.0SelectedBishop of Zaku (Chaldean), Iraq
3 Jan 196657.1ConfirmedBishop of Zaku (Chaldean), Iraq
25 Mar 196657.3Ordained BishopBishop of Zaku (Chaldean), Iraq
7 Mar 196859.3AppointedArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq
14 Dec 197769.0ResignedArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq
14 Dec 197769.0AppointedTitular Archbishop of Nisibis dei Caldei
Mar 1992³83.2DiedArchbishop Emeritus of Kerkūk (Chaldean), Iraq

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Gabriel Koda:
Archbishop Gabriel Koda (born ) Archbishop Emeritus of Kerkūk

  • a priest for 59.1 years
  • a bishop for 25.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,389
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 15 Apr 2014