Catholic-Hierarchy DC

Bishop Curiacos Moussess

Deceased

Bishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq


Events

DateAgeEventTitle
10 Jul 1921Born
15 May 194321.8Ordained PriestPriest
17 Nov 196746.3AppointedBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
3 Mar 196846.6Ordained BishopBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
16 Apr 197351.7DiedBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Curiacos Moussess
Bishop Curiacos Moussess (born , died ) Bishop of Amadiyah

EventPlace
Birth PlaceMossul
Ordained BishopOur Lady of Sorrows, Cathedral, Bagdad, Patriarchate of Babylon {Babilonia} (Chaldean)

  • a priest for 29.9 years
  • a bishop for 5.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,391
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 10, Number 477

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast