Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ibrahim Hélou

Deceased

Bishop of Saïdā (Sidone) (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
27 Mar 1925BornWadi Jezzine
22 Dec 195126.7Ordained PriestPriest of Saïdā (Sidone) (Maronite), Lebanon
12 Jul 197550.2AppointedBishop of Saïdā (Sidone) (Maronite), Lebanon
23 Aug 197550.4Ordained BishopBishop of Saïdā (Sidone) (Maronite), Lebanon
7 May 198661.1AppointedArchbishop (Personal Title) of Saïdā (Sidone) (Maronite), Lebanon
3 Feb 199670.8DiedBishop of Saïdā (Sidone) (Maronite), Lebanon

MicroData Summary for Ibrahim Hélou:
Archbishop Ibrahim Hélou (born , died ) Bishop of Saïdā (Sidone)

  • a priest for 44.1 years
  • a bishop for 20.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 139
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.9, 22 Aug 2015; Data: 11 Nov 2015