Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Patrick Finbar Ryan, O.P. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Port of Spain, Trinidad and Tobago

Titular Archbishop of Villamagna in Tripolitana


Events

DateAgeEventTitle
4 Mar 1881BornCork, Ireland
8 Apr 190524.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
13 Apr 193756.1AppointedCoadjutor Archbishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago, Antilles
13 Apr 193756.1AppointedTitular Archbishop of Gabula
29 Jun 193756.3Ordained BishopTitular Archbishop of Gabula
6 Jun 194059.3SucceededArchbishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago, Antilles
24 May 196685.2RetiredArchbishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago, Antilles
24 May 196685.2AppointedTitular Archbishop of Villamagna in Tripolitana
10 Jan 197593.8DiedArchbishop Emeritus of Port of Spain, Trinidad and Tobago, Antilles

MicroData Summary for Patrick Finbar Ryan:
Archbishop Patrick Finbar Ryan O.P. (born , died ) Archbishop Emeritus of Port of Spain

  • a priest for 69.8 years
  • a bishop for 37.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 38

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013