Catholic-Hierarchy DC

Bishop Justin James Field, O.P. †

Deceased

Bishop of Saint George’s in Grenada, Grenada


Events

DateAgeEventTitle
6 Jul 1899BornDown Hatherley, Great Britain
18 Sep 192627.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
14 Jan 195757.5AppointedBishop of Saint George’s in Grenada, Grenada, Antilles
25 Mar 195757.7Ordained BishopBishop of Saint George’s in Grenada, Grenada, Antilles
4 Aug 196970.1DiedBishop of Saint George’s in Grenada, Grenada, Antilles

MicroData Summary for Justin James Field:
Bishop Justin James Field O.P. (born , died ) Bishop of Saint George’s in Grenada

  • a priest for 42.9 years
  • a bishop for 12.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013