Catholic-Hierarchy DC

Bishop Héctor Gabino Romero

Deceased

Bishop of Rafaela


Events

DateAgeEventTitle
4 Aug 1924BornBahía Blanca
20 Dec 194723.4Ordained PriestPriest
26 May 197853.8AppointedAuxiliary Bishop of Lomas de Zamora, Argentina
26 May 197853.8AppointedTitular Bishop of Tagarata
15 Aug 197854.0Ordained BishopTitular Bishop of Tagarata
7 Jan 198459.4AppointedBishop of Rafaela, Argentina
25 Mar 198459.6InstalledBishop of Rafaela, Argentina
22 May 199974.8DiedBishop of Rafaela, Argentina

MicroData Summary for Héctor Gabino Romero:
Bishop Héctor Gabino Romero (born , died ) Bishop of Rafaela

  • a priest for 51.4 years
  • a bishop for 20.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 21 Dec 2013