Catholic-Hierarchy DC

Aristide Cardinal Rinaldini

Deceased

Cardinal-Priest of San Pancrazio


Events

DateAgeEventTitle
5 Feb 1844Born
6 Jun 186824.3Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
26 Aug 188743.5AppointedApostolic Internuncio to Netherlands
31 May 189349.3AppointedSubstitute (Sostituto) of the Secretariat of State
14 Aug 189652.5AppointedTitular Archbishop of Heraclea in Europa
18 Aug 189652.5AppointedApostolic Nuncio to Belgium
30 Aug 189652.5Ordained BishopTitular Archbishop of Heraclea in Europa
28 Dec 189955.8AppointedApostolic Nuncio to Spain
190762.9ResignedApostolic Nuncio to Spain
15 Apr 190763.1Elevated to Cardinal
19 Dec 190763.8AppointedCardinal-Priest of San Pancrazio
10 Feb 192076.0DiedCardinal-Priest of San Pancrazio

MicroData Summary for Aristide Rinaldini (VIAF: 315694566)
Aristide Cardinal Rinaldini (born , died ) Cardinal-Priest of San Pancrazio

EventPlace
Birth PlaceMontefalco, Archdiocese of Spoleto, Italy
Ordained PriestRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Ordained BishopS. Agostino, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Buried Place (Original)St. Peter's Basilica Chapter Chapel, Campo Verano, Cemetery, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 51.6 years
  • a bishop for 23.4 years
  • a cardinal for 12.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 302
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1896, Number 51

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 12 Jun 2017