Catholic-Hierarchy DC

Archbishop René-François Renou

Deceased

Archbishop Emeritus of Tours

Titular Archbishop of Apamea in Syria


Events

DateAgeEventTitle
2 Dec 1844BornBourgueil
6 Jun 186823.5Ordained PriestPriest
26 Nov 189248.0SelectedBishop of Amiens, France
19 Jan 189348.1ConfirmedBishop of Amiens, France
6 Apr 189348.3Ordained BishopBishop of Amiens, France
30 May 189651.5SelectedArchbishop of Tours, France
25 Jun 189651.6ConfirmedArchbishop of Tours, France
21 Sep 189651.8InstalledArchbishop of Tours, France
2 Aug 191368.7ResignedArchbishop of Tours, France
2 Aug 191368.7AppointedTitular Archbishop of Apamea in Syria
1 Mar 192075.2DiedArchbishop Emeritus of Tours, France

MicroData Summary for René-François Renou:
Archbishop René-François Renou (born , died ) Archbishop Emeritus of Tours

  • a priest for 51.7 years
  • a bishop for 26.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 95, and Page 573
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 60

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013