Catholic-Hierarchy DC

Bishop Hermenegildo Ramírez Sánchez, M.J.

Prelate Emeritus of Huautla, Oaxaca


Events

DateAgeEventTitle
13 Apr 1929 BornMéxico
5 Jul 195324.2Ordained PriestPriest of Missionari di S. Giuseppe nel Messico
4 Jan 197545.7AppointedPrelate of Huautla, Oaxaca, México
4 Jan 197545.7AppointedTitular Bishop of Santa Giusta
19 Mar 197545.9Ordained BishopTitular Bishop of Santa Giusta
15 Feb 197848.8ResignedTitular Bishop of Santa Giusta
15 Oct 200576.5RetiredPrelate of Huautla, Oaxaca, México

MicroData Summary for Hermenegildo Ramírez Sánchez:
Bishop Hermenegildo Ramírez Sánchez M.J. (born ) Prelate Emeritus of Huautla

Please contact the Bishop through the Territorial Prelature of Huautla.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 15 Oct 2005

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013