Catholic-Hierarchy DC

Bishop Athanasie Anghel Popa

Deceased

Titular Bishop


Events

DateEventTitle
17 Mar 1701Converted
24 Mar 1701Ordained PriestPriest
25 Mar 1701Ordained BishopTitular Bishop
19 Aug 1713DiedTitular Bishop

MicroData Summary for Athanasie Anghel Popa:
Bishop Athanasie Anghel Popa (died ) Titular Bishop of (unknown)

  • a priest for 12.4 years
  • a bishop for 12.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 185, Number 15,117
  • b/ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Number 17,159
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Number 17,160
  • conv: Le Petit Episcopologe, Issue 209, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013