Catholic-Hierarchy DC

Bishop Sergio Pola

Deceased

Titular Bishop of Famagusta


Events

DateAgeEventTitle
1 Nov 1674BornTreviso
24 May 169823.5Ordained PriestPriest
19 Jul 170631.7AppointedTitular Bishop of Famagusta
8 Feb 174873.2ResignedTitular Bishop of Famagusta
19 Feb 174873.2DiedBishop Emeritus of Famagusta

Note(s): ⁶ Before

MicroData Summary for Sergio Pola:
Bishop Sergio Pola (born , died ) Titular Bishop of Famagusta

  • a priest for 49.7 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 198
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1706, Number 31

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.7, 19 Jun 2015; Data: 20 Jun 2015