Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Antonio Pérez Sánchez, O.F.M. †

Deceased

Prelate Emeritus of Jesús María (del Nayar), Nayarit, México


Events

DateAgeEventTitle
20 Dec 1947Born
20 Jun 197628.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
2 Feb 199042.1AppointedCoadjutor Prelate of Jesús María (del Nayar), Nayarit, México
4 Apr 199042.2Ordained BishopCoadjutor Prelate of Jesús María (del Nayar), Nayarit, México
27 Jun 199244.5SucceededPrelate of Jesús María (del Nayar), Nayarit, México
27 Feb 201062.1ResignedPrelate of Jesús María (del Nayar), Nayarit, México
8 Jul 202072.5DiedPrelate Emeritus of Jesús María (del Nayar), Nayarit, México

MicroData Summary for José Antonio Pérez Sánchez
Bishop José Antonio Pérez Sánchez O.F.M. (born , died ) Prelate Emeritus of Jesús María (del Nayar)

EventPlace
Birth PlaceCiudad de México, Archdiocese of México, Federal District
Ordained BishopJesus Maria, Cathedral, El Nayar, Territorial Prelature of Jesús María (del Nayar), Nayarit
Death PlaceDivina Providencia albergue, Tepic, Diocese of Tepic, Nayarit

  • a priest for 44.0 years
  • a bishop for 30.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 27 Feb 2010
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 124, Number 11,186
  • d: CB, 9 Jul 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 11 Jul 2020

Quantcast