Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gordon Anthony Pantin, C.S.Sp. †

Deceased

Archbishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago


Events

DateAgeEventTitle
27 Aug 1929BornPort of Spain
3 Jul 195525.9Ordained PriestPriest of Congregation of the Holy Spirit
29 Nov 196738.3AppointedArchbishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago, Antilles
19 Mar 196838.6Ordained BishopArchbishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago, Antilles
12 Mar 200070.5DiedArchbishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago, Antilles

MicroData Summary for Gordon Anthony Pantin:
Archbishop Gordon Anthony Pantin C.S.Sp. (born , died ) Archbishop of Port of Spain

  • a priest for 44.7 years
  • a bishop for 32.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 23 May 2014