Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Angelo Paino

Deceased

Archbishop Emeritus of Messina

Titular Archbishop of Serrae


Events

DateAgeEventTitle
21 Jun 1870BornSanta Marina Salina
16 Sep 189424.2Ordained PriestPriest of Lipari, Italy
12 Jul 190939.0AppointedBishop of Lipari, Italy
25 Jul 190939.0Ordained BishopBishop of Lipari, Italy
10 Jan 192150.5AppointedCoadjutor Archbishop of Messina, Italy
10 Jan 192150.5AppointedTitular Archbishop of Antinoë
10 Feb 192352.6AppointedArchbishop of Messina, Italy
3 Mar 192352.7InstalledArchbishop of Messina, Italy
7 Mar 196392.7RetiredArchbishop of Messina, Italy
7 Mar 196392.7AppointedTitular Archbishop of Serrae
29 Jul 196797.1DiedArchbishop Emeritus of Messina, Italy

MicroData Summary for Angelo Paino:
Archbishop Angelo Paino (born , died ) Archbishop Emeritus of Messina

  • a priest for 72.8 years
  • a bishop for 58.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 58
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1909, Number 43

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015