Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Eris Norman Michael O’Brien

Deceased

Archbishop Emeritus of Canberra (and Goulburn)

Titular Archbishop of Apamea in Syria


Events

DateAgeEventTitle
20 Sep 1895BornCondobolin
30 Nov 191823.2Ordained PriestPriest of Sydney, Australia
5 Feb 194852.4AppointedAuxiliary Bishop of Sydney, Australia
5 Feb 194852.4AppointedTitular Bishop of Alinda
6 Apr 194852.5Ordained BishopTitular Bishop of Alinda
11 Jan 195155.3AppointedTitular Archbishop of Cyrrhus
16 Nov 195358.2AppointedArchbishop of Canberra (and Goulburn), Australia
29 Nov 196671.2ResignedArchbishop of Canberra (and Goulburn), Australia
29 Nov 196671.2AppointedTitular Archbishop of Apamea in Syria
28 Feb 197478.4DiedArchbishop Emeritus of Canberra (and Goulburn), Australia

MicroData Summary for Eris Norman Michael O’Brien:
Archbishop Eris Norman Michael O’Brien (born , died ) Archbishop Emeritus of Canberra (and Goulburn)

  • a priest for 55.2 years
  • a bishop for 25.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 110, Additions/Corrections (back)
  • bd/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • b: CB, 9 Feb 2012
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 26

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013