Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Rafael María Nze Abuy, C.M.F. †

Deceased

Archbishop of Malabo


Events

DateAgeEventTitle
12 Sep 1926BornPuerto Iradier, Spain
2 May 195427.6Ordained PriestPriest of Missionary Sons of the Immaculate Heart of Mary
9 Aug 196538.9AppointedVicar Apostolic of Río Muni, Equatorial Guinea
9 Aug 196538.9AppointedTitular Bishop of Sutunurca
12 Dec 196539.3Ordained BishopTitular Bishop of Sutunurca
3 May 196639.6AppointedBishop of Bata, Equatorial Guinea
9 May 197447.7ResignedBishop of Bata, Equatorial Guinea
26 Jun 198053.8AppointedBishop of Bata, Equatorial Guinea
21 Oct 198256.1AppointedArchbishop of Malabo, Equatorial Guinea
7 Jul 199164.8DiedArchbishop of Malabo, Equatorial Guinea

MicroData Summary for Rafael María Nze Abuy:
Archbishop Rafael María Nze Abuy C.M.F. (born , died ) Archbishop of Malabo

  • a priest for 37.2 years
  • a bishop for 25.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 129

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013