Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Ngogi Nkongolo

Deceased

Bishop Emeritus of Mbujimayi


Events

DateAgeEventTitle
17 Jun 1916BornHemptinne Saint Benoît
5 May 194629.9Ordained PriestPriest
25 Apr 195942.9AppointedVicar Apostolic of Luebo, Congo (Dem. Rep.)
25 Apr 195942.9AppointedTitular Bishop of Lebedus
1 Jul 195943.0Ordained BishopTitular Bishop of Lebedus
10 Nov 195943.4AppointedBishop of Luebo, Congo (Dem. Rep.)
3 May 196649.9AppointedBishop of Mbujimayi, Congo (Dem. Rep.)
26 Nov 199175.4RetiredBishop of Mbujimayi, Congo (Dem. Rep.)
12 Oct 199983.3DiedBishop Emeritus of Mbujimayi, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Joseph Ngogi Nkongolo:
Bishop Joseph Ngogi Nkongolo (born , died ) Bishop Emeritus of Mbujimayi

  • a priest for 53.4 years
  • a bishop for 40.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 64
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013