Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antoine Mayala ma Mpangu

Deceased

Bishop of Kisantu


Events

DateAgeEventTitle
3 Mar 1926BornNselo
14 Jul 195731.3Ordained PriestPriest of Kisantu, Congo (Dem. Rep.)
30 Aug 197145.4AppointedCoadjutor Bishop of Kisantu, Congo (Dem. Rep.)
30 Aug 197145.4AppointedTitular Bishop of Flenucleta
21 Nov 197145.7Ordained BishopTitular Bishop of Flenucleta
27 Apr 197347.1SucceededBishop of Kisantu, Congo (Dem. Rep.)
31 Mar 199367.0DiedBishop of Kisantu, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Antoine Mayala ma Mpangu:
Bishop Antoine Mayala ma Mpangu (born , died ) Bishop of Kisantu

  • a priest for 35.7 years
  • a bishop for 21.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015