Catholic-Hierarchy DC

Guglielmo Cardinal Massaia, O.F.M. Cap. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Galla

Cardinal-Priest of Santi Vitale, Valeria, Gervasio e Protasio

Titular Archbishop of Stauropolis


Events

DateAgeEventTitle
8 Jun 1809BornPiovà, Italy
9 Sep 182516.3ProfessedMember of Order of Friars Minor Capuchin
16 Jun 183223.0Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
12 May 184636.9AppointedVicar Apostolic of Galla, Ethiopia
12 May 184636.9AppointedTitular Bishop of Casius
24 May 184637.0Ordained BishopTitular Bishop of Casius
23 May 188071.0ResignedVicar Apostolic of Galla, Ethiopia
2 Aug 188172.2AppointedTitular Archbishop of Stauropolis
10 Nov 188475.4Elevated to Cardinal
13 Nov 188475.4AppointedCardinal-Priest of Santi Vitale, Valeria, Gervasio e Protasio
6 Aug 188980.2DiedVicar Apostolic Emeritus of Galla, Ethiopia

MicroData Summary for Guglielmo Massaia:
Cardinal Guglielmo Massaia O.F.M. Cap. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Galla

  • a priest for 57.1 years
  • a bishop for 43.2 years
  • a cardinal for 4.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 528, and Page 53
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 138
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 10 Nov 1884

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013