Catholic-Hierarchy DC

Francesco Cardinal Marmaggi

Deceased

Prefect of the Congregation of the Council

Cardinal-Priest of Santa Cecilia


Events

DateAgeEventTitle
31 Aug 1876BornRoma
14 Apr 190023.6Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
30 Aug 192044.0AppointedTitular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto
1 Sep 192044.0AppointedApostolic Nuncio to Romania
26 Sep 192044.1Ordained BishopTitular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto
30 May 192346.7AppointedApostolic Nuncio to Czechoslovakia
13 Feb 192851.5AppointedApostolic Nuncio to Poland
16 Dec 193559.3Elevated to Cardinal
18 Jun 193659.8AppointedCardinal-Priest of Santa Cecilia
14 Mar 193962.5AppointedPrefect of the Congregation of the Council
3 Nov 194973.2DiedPrefect of the Congregation of the Council

MicroData Summary for Francesco Marmaggi:
Cardinal Francesco Marmaggi (born , died ) Prefect of Council

  • a priest for 49.6 years
  • a bishop for 29.1 years
  • a cardinal for 13.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 38
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1920, Number 56
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013