Catholic-Hierarchy DC

Bishop Daniel Llorente y Federico

Deceased

Bishop Emeritus of Segovia


Events

DateAgeEventTitle
10 Apr 1883BornValladolid
15 Jul 190623.3Ordained PriestPriest
12 Mar 194258.9AppointedAuxiliary Bishop of Burgos, Spain
12 Mar 194258.9AppointedTitular Bishop of Daphnusia
24 May 194259.1Ordained BishopTitular Bishop of Daphnusia
9 Dec 194461.7AppointedBishop of Segovia, Spain
11 Dec 196986.7RetiredBishop of Segovia, Spain
11 Dec 196986.7AppointedTitular Bishop of Auca
11 Dec 197087.7ResignedTitular Bishop of Auca
27 Feb 197187.9DiedBishop Emeritus of Segovia, Spain

MicroData Summary for Daniel Llorente y Federico:
Bishop Daniel Llorente y Federico (born , died ) Bishop Emeritus of Segovia

  • a priest for 64.6 years
  • a bishop for 28.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1942, Number 23

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013