Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Lega

Deceased

Archbishop of Ravenna

Bishop of Cervia


Events

DateAgeEventTitle
13 May 1863BornBrisighella
18 Sep 188623.3Ordained PriestPriest of Faenza, Italy
25 May 191451.0AppointedBishop of Trivento, Italy
21 Jun 191451.1Ordained BishopBishop of Trivento, Italy
13 Jun 192158.1AppointedCoadjutor Archbishop of Ravenna, Italy
13 Jun 192158.1AppointedTitular Archbishop of Attalea in Pamphylia
13 Jun 192158.1AppointedCoadjutor Bishop of Cervia, Italy
18 Dec 192158.6SucceededArchbishop of Ravenna, Italy
18 Dec 192158.6SucceededBishop of Cervia, Italy
16 Nov 194683.5DiedArchbishop of Ravenna, Italy

MicroData Summary for Antonio Lega:
Archbishop Antonio Lega (born , died ) Archbishop of Ravenna

  • a priest for 60.2 years
  • a bishop for 32.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1914, Number 34
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 316, and Page 71

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013