Catholic-Hierarchy DC

Bishop Camille-André Le Blanc

Deceased

Bishop Emeritus of Bathurst, New Brunswick


Events

DateAgeEventTitle
25 Aug 1898BornBarachois
5 Apr 192425.6Ordained PriestPriest
25 Jul 194243.9AppointedBishop of Bathurst, New Brunswick, Canada
8 Sep 194244.0Ordained BishopBishop of Bathurst, New Brunswick, Canada
8 Jan 196970.4ResignedBishop of Bathurst, New Brunswick, Canada
8 Jan 196970.4AppointedTitular Bishop of Maxita
23 Nov 197072.2ResignedTitular Bishop of Maxita
19 Aug 199395.0DiedBishop Emeritus of Bathurst, New Brunswick, Canada

MicroData Summary for Camille-André Le Blanc:
Bishop Camille-André Le Blanc (born , died ) Bishop Emeritus of Bathurst

  • a priest for 69.4 years
  • a bishop for 50.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1942, Number 46

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013